Pasifik Okyanusu’nda filmleri aratmayan kurtarma

ABD Sahil Güvenlik yetkililerine göre, 31 Mart’ta Mikronezya’nın bir parçası olan Pikelot Mercan Adası çevresindeki sularda balık tutmayı planlayan 3 kafadarın, 20 metrelik tekneleri dalgalara yakalandı ve dıştan takmalı motoru hasar gördü. Bunun üzerine ıssız bir ada olan Pikelot’ta karaya çıkan denizciler, yardım çağıramadan telsizlerinin pili bitti. Kazazedeler, 31 dönümlük adada palmiye yaprakları toplayarak, onlarla sahilde “Help” (yardım) yazarak beklemeye koyuldu.

Kadena Hava Üssü’nden gönderilen ABD Donanması’na ait “P-8A” keşif jeti, 7 Nisan’da sahilde palmiye yapraklarıyla yazılmış “Yardım”ı gördü ve 3 adama gıda paketi bıraktı, ardından da konumlarını kurtarma merkezine iletti. Sahil Güvenlik yetkilileri, erkeklerin bir hafta boyunca hindistan ceviziyle beslendiklerini ve daha önce buraya uğrayan balıkçılar tarafından açılmış olduğu belirtilen küçük bir kuyudan tatlı su elde ettiklerini söyledi. Söz konusu kişilerin sağlık durumunun iyi olduğu bildirildi.

Bununla birlikte adacığın adının, 2020 yılında buraya sığınan ve üç gün sonra kurtulan 3 denizciyle birlikte duyulduğu kaydediliyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x