Çinli mobil devi yapay zeka destekli telefonlar için startı verdi

ZTE Corporation, küresel telekomünikasyon sektöründe öncü bir şirket olarak, yapay zeka (AI) teknolojilerine yönelik yatırımlarını artırıyor. 2023 yılında finansal performansını açıklayan şirket, yapay zeka odaklı akıllı telefon serisini genişleteceğini duyurdu. Nisan ayında Nubia markasının altında birden fazla yeni AI destekli akıllı telefon piyasaya sürmeyi planlıyor. Yılın ortalarında ise amiral gemisi niteliğinde bir yapay zeka destekli telefonun lansmanı bekleniyor.

ZTE‘nin geliştirdiği Nebula OS işletim sistemi, büyük veri, 3D teknolojileri ve geniş yapay zeka modellerini merkezi bir AI platformunda birleştirerek, kullanıcılarına görüntüleme, performans ve güvenlik alanlarında entegre bir yapay zeka deneyimi sunmayı amaçlıyor.

Çinli mobil devi yapay zeka destekli telefonlar için startı verdi

Şirket, bu yıl şubat ayında da yenilikçi ürünlerini piyasaya sürmüş, bunlar arasında katlanabilir Nubia Flip 5G telefonu ve Nubia Pad 3D II tablet bulunuyor. Ayrıca Nubia Focus 5G ve Pro 5G modellerini ve Çin pazarına özel Z60 Ultra akıllı telefonunu tanıtmıştı.

ZTE‘nin inovasyona olan bağlılığı, 2023 yılına ait güçlü finansal raporunda da kendini gösteriyor. Şirket, bir önceki yıla göre %15.41 artışla 9.325 milyar yuan (yaklaşık 1.313 milyar dolar) net kar açıkladı. Toplam işletme geliri ise bir önceki yıla kıyasla %1.05 artarak 124.2509 milyar yuan (yaklaşık 17.483 milyar dolar) oldu. Grubun brüt kar marjı da, operatör ağı, devlet ve kurumsal işler ile tüketici iş kollarındaki iyileşmeler sayesinde %4.34 puan artışla %41.53’e ulaştı. İşletme giderleri ise özellikle devlet, kurumsal ve tüketici sektörlerindeki maliyet düşüşleri sayesinde %5.93 azalarak 72.6503 milyar yuan (yaklaşık 10.23 milyar dolar) oldu. Bu finansal sonuçlar, ZTE’nin rekabetçi yapay zeka mobil telefon pazarına yatırım yapma kapasitesine sahip olduğunu gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x